Divadlo Thália Színház Košice
21. 06. / 14:30 – 17:30 / Národný dom
Festivaloví diváci by sa nemali nechať pomýliť – hoci v programe je dvakrát rovnaký titul, nejde o totožnú inscenáciu. Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté – o dvoch Teroroch prešovského DJZ a košickej Thálie to určite platí. Na tom istom pôdoryse hry sme svedkami obdobnej argumentačnej výmeny, predsa však je nálada v súdnej sieni trochu iná. Súd je tu v rekonštrukcii, čo môžeme vnímať ako súčasnú metaforu o znefunkčnenom súdnictve, ale aj ako otázku, na čom by dnes mala stáť spravodlivosť a ako obnoviť dôveru v zákony, ktoré z hrdinu robia vraha (a niekedy aj opačne). Lenže kde nájsť nejaké všeplatné pravidlá? Režijno-dramaturgický výklad Józsefa Czajlika sa javí ako odveká filozofická dišputa o tom, čo má navrch – etika alebo právo. Môže vôbec jedna strana v tomto boji zvíťaziť?
Ferdinand von Schirach: Teror
preklad: Péter Jónas
dramaturgia: Miklós Forgács
scéna, kostýmy: Erika Gadus
hudba: Róbert Lakatos
pohybová spolupráca: Kata Kántor
odborný konzultant: Lajos Mészáros
réžia: József Czajlik
hrajú:
István Habodász, Kornélia Nagy, Emese Vasvári, Attila Menszátor Héresz, Szilvia Varga, Attila Bocsárszky, Éva Novák
Premiéra: 1. 3. 2019
József Czajlik vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave. Spolupracuje s viacerými súbormi na Slovensku, ale aj v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku a Poľsku. V súčasnosti je riaditeľom a režisérom Divadla Thália Színház v Košiciach.
Národnostná inscenácia, a to patrí medzi jej prínosy, sa neuspokojila s vecným definovaním dramatického príbehu. Metaforickými prostriedkami scénickej výpravy sprítomnila stav právneho poriadku, ktorý sa pôsobením vonkajších okolností ocitol v prestavbe – o čom vypovedalo provizórne zariadenie súdnej siene. Dočasnosť okolitého prostredia je výrazom vynútenej zmeny právneho posúdenia objektívnej skutočnosti.
Jano Rácz: Teror alebo Populizmus menšieho zla. In: Literárny týždenník 13 – 14, 10. 4. 2019V Divadle Thália je scénografia (Erika Gadus) verná klasickému priestoru. (...) Prekvapivý je antický stĺp, cudzorodý prvok z kolísky demokracie. Spolu s motívom rekonštrukcie dotvára zámer: toto nie je obyčajný súd, ale súd o samotných pilieroch našej spoločnosti a možno trochu o rozpadajúcej sa justícii, ktorá zjavne má svoje diery.
Milo Juráni: Vinný či nevinný? In: kød, 5/2019
Pre divákov od 12 rokov.
Inscenácia v maďarskom jazyku so slovenskými titulkami.
Po predstavení vás pozývame na diskusiu s tvorcami.
Upozorňujeme, že v predstavení sa fajčí.