Streda - 20. 06.


 

Nové divadlo Nitra

20. 06. / 09:30 – 10:30 / Štúdio

Autorský projekt výnimočného bábkoherca, režiséra, výtvarníka a výrobcu bábok Ivana Martinku. Nejde o doslovné pretlmočenie klasického príbehu, ako ho poznáme od Collodiho, skôr o vizuálno-hudobno-bábkovú asociáciu na túto tému. Inscenáciu možno vnímať ako divadelnú fantáziu o neposlušnej drevenej bábke a o svete, v ktorom spravodlivosť víťazí, dobro sa naozaj vypláca a skrášľuje náš obyčajný svet.

20. 06. / 11:00 – 13:00 / Študovňa

Reflexia vybraných inscenácií predchádzajúceho dňa. Na každú diskusiu pozývame zástupcov divadiel, ako aj jednotlivých tvorcov. Diskusia je otvorená pre verejnosť, môžete ju tiež naživo sledovať prostredníctvom festivalovej stránky a facebooku.

Divadlo na hojdačke

20. 06. / 16:00 – 16:45 / Námestie

Veselá autorská rozprávka s pesničkami a primeranou dávkou interaktivity. Hlavný hrdina sa vydá  do sveta zastaviť slnko, aby jeho kamarátka slnečnica na jeseň neodkvitla. Na svojej ročnej púti  zažije rôzne dobrodružstvá a stretne mnoho priateľov. Dokáže, že aj človek s rečovou chybou zmôže veľa, ak na sebe pracuje.

Divadlo Aréna Bratislava

20. 06. / 16:00 – 17:30 / Národný dom

Po úspešných inscenáciách Tiso, Komunizmus či Holokaust sa v divadle Aréna rozhodli pre javiskové spracovanie emblémovej osobnosť Pražskej jari – Alexandra Dubčeka. Dramatik Viliam Klimáček však nemal ambíciu predstaviť historickú osobnosť cez jej životný príbeh, ale pokúsil sa Dubčeka charakterizovať predovšetkým prostredníctvom jeho činov a myšlienok. Zároveň sa osobnosť politika snažil čo najviac priblížiť mladým divákom, čo naznačuje aj názov inscenácie s piktogramom #.

Štátne divadlo Košice

20. 06. / 19:00 – 21:40 / Štúdio

Keď sa inscenácia volá Znovuzjednotenie Kóreí, malo by ísť o spoločensko-politickú drámu, inscenácia Štátneho divadla Košice však prináša iba „normálnu“ komédiu o vzťahoch. Inscenácia zaujme nielen témou a režijnou poetikou Júlie Rázusovej, ale i nápaditou imaginatívnou výtvarnou koncepciou a skvelými hereckými výkonmi. Súbor Štátneho divadla Košice dopĺňajú hosťujúci herci, ktorí medzi svojich kolegov prinášajú tú správnu dávku groteskného nadhľadu.

Studio ALTA Praha

20. 06. / 22:00 – 22:45 / Námestie

Autorský projekt pätice slovenských tanečníkov, žijúcich v Prahe. Huncúti a potmehúdi v ňom hľadajú svoje korene so šibalským úsmevom na perách. Znovu objavujú  krásu a prirodzenosť ľudového tanca, zbaveného muzeálnych nánosov. 

Divadlo Petra Mankoveckého Bratislava

20. 06. / 23:00 – 00:10 / OC GALÉRIA MARTIN

V osobe režiséra Mariána Amslera našiel súbor Divadla Petra Mankoveckého názorovo spriazneného tvorcu, ktorý preň napísal a následne aj režijne naštudoval hru Strachopudi. Vznikol tak prvý slovenský divadelný horor, v ktorom postavy hľadajú nielen východ z temného lesa, ale aj východisko zo svojich životných problémov. Amsler s hercami na jednoducho vystavanom texte dokázalvybudovať homogénnu atmosféru nepretržite prítomného napätia, strachu, neustávajúcich prekvapení, ale aj svojrázneho humoru.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika