Štvrtok - 25. 06.


 

Slovenské komorné divadlo Martin

25. 06. / 9:30 – 10:30 / Štúdio

Rozprávka s pesničkami podľa textu súčasnej poľskej autorky hier pre deti prináša príbeh anjelika, ktorý sa nesmie vrátiť do neba skôr, než nájde zmysel svojho bytia. Spolu so žirafou, slonom a chameleónom putujú po svete a hľadajú anjelikov zmysel. Pochopia pritom, aké dôležité je veriť si, mať priateľov a navzájom si pomáhať.

25. 06. / 11:00 – 13:00 / Študovňa

Reflexia vybraných inscenácií predchádzajúceho festivalového dňa.

25. 06. / 14:00 – 16:00 / Študovňa

Päť festivalových popoludní sme vyhradili na stretnutia mladých nadšencov divadla s profesionálnymi divadelníkmi. Divadelná dielňa priblíži žiakom 2. stupňa ZŠ jednotlivé umelecké profesie, ktoré si budú môcť aj prakticky vyskúšať. Ukážku prvých tvorivých pokusov mladí divadelníci verejne odprezentujú v piatok 26. 6. o 14:00 v Študovni SKD. Dielňu pripravila Wachumba – zážitkové tábory a školské pobyty v spolupráci so Slovenským komorným divadlom Martin.

Divadlo Jána Palárika Trnava

25. 06. / 16:00 – 17:30 / Štúdio

Hudobno-poetický kabaret približuje tvorbu a osud štyroch básnikov, členov Trnavskej skupiny: Jána Ondruša, Jána Stacha, Ľubomíra Feldeka a Jozefa Mihalkoviča. Netradičnými divadelnými prostriedkami nás zoznamuje s obdobím ich detstva, mladosti, tvorivých vrcholov i pádov a zložitých odchodov. V príbehu sa prelína história jedného umeleckého zoskupenia s dejinami celej spoločnosti, obrazy básnickej bohémy striedajú portréty básnikov – obyčajných ľudí. Tak sa aj hovorené slovo strieda s veršom a hudbou, vážne s komickým, vysoké s nízkym.

25. 06. / 17:30 – 18:00 / Divadelné námestie

Žilinská partička nadšencov dobrej muziky. Hrajú všetko a pre všetkých, dá sa dodať, že aj všade, Gerlachovský štít nevynímajúc.

Túlavé divadlo a divadlo Do Houslí

25. 06. / 18:00 – 19:00 / Divadelné námestie

Slovenské a české divadelné súbory sa spojili, aby vytvorili spoločný projekt. Túlavé divadlo zo Slovenska a divadlo Do Houslí z Čiech majú zvláštnu poetiku a humor a podobný osud kočovných divadiel. Spoločná tvorba nie je vždy len súzvukom, niekedy prináša aj konfrontáciu. Pouličná inscenácia Jeden za všetkých/ Jeden za všechny čerpá z klasického námetu Troch mušketierov. Pre potulných komediantov je to výzva. Klasiku zahrajú úplne inak. Tému si nečakane presadia herečky. Rozhodnú sa uviesť Troch mušketierov v ženskom obsadení, pretože na svete už nie sú žiadni skutoční chlapi. Tak si dve ženy zahrajú troch mušketierov, ktorí boli v skutočnosti štyria. Základom je heslo: hlavne sa netvárme, že sme Angličania, keď nie sme Francúzi

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava Bratislava

25. 06. / 19:00 – 21:15 / Národný dom

Ostrovského komédia ani po takmer sto päťdesiatich rokoch nestráca nič na svojej aktuálnosti. Dokonca je aktuálnejšia čoraz viac. Aj dnes predsa platí, že kariéra a postavenie sa nezískavajú talentom a usilovnosťou, ale schopnosťou získať si správnych ľudí na tých správnych miestach. Ako hovorí hlavný hrdina Glumov: „Ak chceš získať postavenie, musíš si získať tých hore. Je hlúpe ich dráždiť. Treba im lichotiť – hrubo a bezohľadne.“

25. 06. / 21:30 – 22:00 / Divadelné námestie

Žilinská partička nadšencov dobrej muziky. Hrajú všetko a pre všetkých, dá sa dodať, že aj všade, Gerlachovský štít nevynímajúc.

Teatro Colorato Bratislava

25. 06. / 22:00 – 22:45 / Divadelné námestie

Hviezdoslavove verše zrozumiteľne a s humorom. Nevšedné spracovanie balád Margita, Zuzka Majerovie a Anča je plné spevu, živej cimbalovej hudby, poézie a energických výkonov. Inscenácia je dôkazom, že Hviezdoslav môže byť príťažlivý aj pre dnešnú mladú generáciu.

Prešovské národné divadlo Prešov

25. 06. / 23:00 – 00:45 / Štúdio

Spisovateľka Gréta Čierna sa po rokoch vracia do rodného mesta, aby vystúpila na literárnom festivale. Tam číta úryvky zo svojho nového románu Muž bez hodnôt. Tvorivú krízu prekonáva pozorovaním života mestského poslanca Gregora, ktorý nevie vystáť manželstvo s dokonalou ženou. Inšpiruje sa aj životom ambicióznej regionálnej novinárky Slávky, vysokoškolského učiteľa Urbana a hudobníka Dunča. Pokrivené vzťahy a priateľstvá, hľadanie vlastných hodnôt, boj s nenaplnenými ambíciami, či život, kde je človek človeku vlkom a Prešov mestom, kde sa prichádza umrieť, tvoria hmotu mystického gigantického Kindervajca, týčiaceho sa nad mestom.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika