Program pre malých a mladých divákov a diváčky
Inscenácia Príbehy stien experimentuje s formou a predkladá do diskusie viacero náročných tém. Zároveň je výbornou ukážkou jednej zo súčasných podôb bábkového divadla. Ide o kombináciu hereckého a bábkohereckého prejavu, práce s objektmi a výtvarnými metaforami. Inscenácia je ďalším výsledkom kontinuálnej spolupráce tvorivej dvojice Katarína Aulitisová – Markéta Plachá.
Klasická rozprávka bratov Grimmovcov o krásnej Snehulienka, zlej kráľovnej a siedmich trpaslíkoch, v ktorej nechýbajú pesničky, ani mágia a čary. Inscenácia stavia na interaktivite s detským divákom.
Sám a Esmeralda je netypická inscenácia – v bábkovom divadle režíruje operná režisérka. Inscenácia ponúka mladým divákom a diváčkam štylizované divadlo, v ktorom režisérka Linda Keprtová strieda dynamické a statické pasáže. Sám a Esmeralda patrí k tým inscenáciám, ktoré kladú na mladé publikum isté nároky a ponúkajú mu estetické podnety vo výtvarnej aj hudobnej zložke.
Inscenácia Adventura humana vznikla v spolupráci s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a Linkou detskej istoty. Má vzdelávací (až terapeutický) potenciál. Mimoriadne hĺbkovo sa zaoberá témou šikany. Príbeh sa odohráva v bezprostrednej blízkosti divákov a diváčok priamo v telocvični ich školy, a to tak nástojčivo, že môže pomôcť, aby obete alebo svedkovia šikany nabrali odvahu šikane čeliť.
Príbeh neobyčajne šikovného krajčíra, ktorý šil bez rozdielu pre všetkých – pre chudobných dokonca zadarmo. Šli o ňom tie najlepšie chýry, až kým mu jedného dňa ktosi nezabúchal na dvere... Kto to bol, to sa deti dozvedia na predstavení priamo od krajčíra Nitôčku.
Tajný denník Adriana Mola je teanegerská klasika. S hlavným hrdinom sa ľahko stotožnia mladí ľudia, ktorí si v neľahkom období puberty hľadajú svoje miesto v rodine, škole, aj vo svete. V Divadle LUDUS pristúpili k puberte so všetkou serióznosťou. Výborne v inscenácii namiešali humor, trápnosť a nadhľad, no z teanegerov a ich problémov sa nevysmievajú. Puberťáci si inscenáciu určite užijú. Tí ostatní si užijú aj vedomie, že toto ťažké obdobie už majú za sebou.
Činoherno-bábková rozprávka s veselými pesničkami. Univerzálny príbeh o dievčatku zo sídliska nám ukáže prešľapy dospelých, ktorí nemajú na nič čas a dávno zabudli, že boli deťmi. Príbeh plný groteskných výstupov nás učí ohľaduplnosti voči ľuďom i prírode okolo nás.
Inscenácia – z dramaturgickej línie Mladá Nová scéna – mimoriadne nástojčivo pracuje s témou imigrantskej krízy. Svetozár Sprušanský adaptoval poviedku dánskej spisovateľky Janne Teller na slovenské pomery. Ponúka silnú lekciu empatie. Diváci a diváčky si môžu uvedomiť, ako málo stačí, aby sa ich život obrátil na ruby, ak sa krajina dostane do vojnového konfliktu. Ako by sa za takých okolností vyvíjal ich život? Stretli by sa s opovrhovaním, biedou, beznádejou, zneužívaním, predsudkami a nenahraditeľne by prišli o kus svojho života. Ak by sa aj dokázali presadiť v krajine, kam utiekli, nikdy sa nezžijú s tamojšou kultúrou a budú sa pýtať, kde je ten ich domov. Súčasťou predstavenia je diskusia s pracovníkmi Migračného úradu MV SR.
Bábková inscenácia o dobrodružnom putovaní malej veľryby za domovom – naprieč oceánom. Inscenácia vznikla na motívy knihy Adriána Macha Gerda – príbeh veľryby.
Koncert obľúbenej speváckej dvojice, ktorý poteší deti aj ich rodičov. Hudobnú dvojicu Smejko a Tanculienka vytvorili v roku 2014 manželia Petra a Marek Kováčovci, odvtedy robia radosť svojim detským poslucháčom. A sú stále obľúbenejší!
Bábková inscenácia na motívy ľudových rozprávok a inšpirovaná dvojknižkou z vydavateľstva Buvik o malých veľkých hrdinoch – Jankovi Hraškovi a Janíčkovi. Scénografia Márie Bačovej vychádza z ilustrácií Vlada Krála.
Tvorivá dielňa pre deti sa zameria na priestorové tvarovanie papiera pomocou strihania a prekladania. Kráľovstvom papiera bude deti sprevádzať výtvarník a dizajnér Karol Krčmár. Naučí deti vytvoriť si jednoduché masky, čiapky a papierové hračky.
Čas je mimoriadne vzácna komodita. Stále ho máme málo a chceli by sme ho mať neobmedzene, aby sme stíhali nielen prácu, ale predovšetkým všetky tie dôležité a príjemné chvíle nášho života, teda čas strávený s rodinou a priateľmi. Režisérka Júlia Rázusová sa na to zamerala v adaptácii známej predlohy Michaela Endeho. Okrem silnej témy ponúka však aj – pre ňu typické – „nadupané“ divadlo naplnené hereckými akciami, v ktorom si divák, nech už patrí do ktorejkoľvek vekovej kategórie, nevydýchne. Na túto inscenáciu si určite nájdite čas!