Poľská autorka bábkových hier Marta Guśniowska odkrýva pre detského diváka náročné témy. Výborný je aj jej text o husi, čo nemá zmysel života, preto hľadá šelmu, ktorá by jej trápenie ukončila a zožrala ju. Režisér Šimon Spišák posunul Guśniowskej bábkovú hru k činohre, to jej však neubralo na kvalitách. Pridanou hodnotou inscenácie sú aj herecké výkony, v ktorých sa protagonisti nespoliehajú na prvoplánový humor.
Reflexia vybraných inscenácií predchádzajúceho dňa. Na každú diskusiu pozývame zástupcov divadiel, ako aj jednotlivých tvorcov. Diskusia je otvorená pre verejnosť, môžete ju tiež naživo sledovať prostredníctvom festivalovej stránky a facebooku.
Doposiaľ prvé slovenské javiskové uvedenie známej Dostojevského novely Krotká otvára tému existenčného postavenia ženy v nerovnom partnerskom vzťahu. Príbeh o zakomplexovanom majiteľovi záložne, ktorý psychicky utýral svoju oveľa mladšiu ženu, vyvoláva zásadné etické a vzťahové otázky. Režisér Eduard Kudláč v poetike jemu vlastnej sústreďuje celú inscenáciu najmä na pozoruhodný výkon herca Richarda Stankeho.
Deti sa ocitnú v divokom svete rozprávok, v nudnom lese plnom nudných zvieratiek, ale aj vo svete, kde „áno“ nie je vždy „áno“ a mucha nemusí byť mucha.
Aké je to – byť iný? Akú váhu majú slová? Môžeme svojím konaním ovplyvniť život ľudí okolo nás? Ako? To všetko nám prezradí pouličná inscenácia plná hravosti a humoru na motívy rozprávky slávneho dánskeho rozprávkara o škaredom káčatku, z ktorého sa stala krásna labuť.
Nadčasový Kráľ Ubu Alfreda Jarryho o nenásytnej túžbe po moci je po Dostojevského Posadnutých v krátkej dobe už druhou spoluprácou Divadla Alexandra Duchnoviča s režisérom Braňom Mazúchom. Režisér v inscenácii vedome potláča mimiku a emócie hercov – nejde mu o psychologizáciu, ktorá je bližšia ich hereckému naturelu, ale vedie ich k fyzickému divadlu a štylizácii. Výsledkom je herecký experiment – groteskný politický kabaret vystavaný s dôrazom na doslovnú absurditu bez dvojzmyslov.
Každého z nás občas prenasledujú prízraky. Niektoré nás navštevujú v noci, iné zas márne hľadáme celý život. Ich neviditeľná prítomnosť nás vedie k hľadaniu vlastnej túžby. Podnecuje to najlepšie v nás, ale aj zvádza a ničí. Máme sa nechať zviesť?
Dramaturgicko-režijná dvojica Lenka Garajová a Michael Vyskočáni prináša na javisko problémy mladej generácie. Cez intímnu drámu súčasného britského autora Duncana Macmillana Pľúca stavajú do kontrastu celosvetové ekologické problémy a lásku dvoch ľudí. Vo vzduchu visí otázka: je dôležitejšie zachrániť planétu alebo vlastný vzťah? V inscenácii sa pozornosť sústreďuje najmä na sugestívne herectvo Ivany Kubáčkovej a Michala Režného.