Štvrtok - 23. 06.


 

Odivo Banská Bystrica

23. 06. / 9:30 – 10:20 / Mestská scéna Martin

Rozprávka pre najmenších o obyčajnom Maxovi s neobyčajnou fantáziou. O jeho mačke a o divočinách. A o množstve vecí, ktoré sa zmestia do jedného červeného vozíka.

23. 06. / 11:00 – 13:00 / Študovňa

Diskusia o vybraných inscenáciách predchádzajúceho dňa

Divadlo pod balkónom Banská Bystrica

23. 06. / 14:00 – 14:45 / Divadelné námestie

Máte problém so spánkom? Zoberte si príklad z princeznej Ruženky, ktorá prespala celých sto rokov a keď po takom dlhom čase vstala, bola ako rybička! Prečo? Odpoveď nájdete v našej rozprávke. Dozviete sa tiež niečo o žabách a bocianoch, o tom, že sa neoplatí zabúdať na pozvanie hostí na slávnosť a čo všetko musíte urobiť, keď vám hrozí, že sa pichnete do prsta ostrým predmetom.

Divadlo ASTORKA Korzo ´90 Bratislava

23. 06. / 15:00 – 18:15 / Národný dom

Marián Amsler adaptoval Čechovovu divadelnú hru originálnym spôsobom. Statok zmenil na divadlo, z majiteľov panstva spravil členov divadelného súboru. Zasadil ich do situácie, akú poznajú mnohé umelecké zoskupenia. Sú v budove, ktorá im nepatrí, je stará, potrebuje rekonštrukciu, ale  nie sú peniaze. Tie majú len bohatí a tí u nás nie sú filantropi. Inscenácia nastoľuje viacero otázok, ktoré v pôvodnej hre nie sú, symptómy našej doby charakterizujú však rovnako ako Čechovov text svoju dobu.

Divadlo Andreja Bagara Nitra

23. 06. / 19:30 – 21:30 / Štúdio

Na dvere chalupy v zapadnutej dedine klope žena. Po jej boku stoja dvaja chlapci – dvojčatá. Je vojna. Matka chce, aby ju dvojčatá prežili a jediný človek, ktorý ich môže prichýliť, je  jej matka. Dvojčatá sa musia prispôsobiť životu v tvrdých podmienkach sveta u starej mamy. Vo  svete, kde sa morálka  rozsypala na prach, si dvojčatá vytvárajú vlastný etický kódex. Pragmatický, tvrdý, ale aj kruto spravodlivý. Je to príbeh o krutosti a zvieracej podstate človeka, ale aj o malom semienku ľudskosti, ktoré dokáže v každom človeku prežiť aj v tej najtvrdšej dobe.

23. 06. / 22:00 – 23:30 / Divadelné námestie

Skupina Bashavel vznikla v roku 2006 ako spoločný projekt hudobníkov, ktorí už predtým spolupracovali v rôznych jazzových formáciách. Jej ambíciou je nadviazať na ľudové hudobné tradície a prostredníctvom cimbalu, klavíra, kontrabasu, bicích a huslí vytvárať rytmy, ktoré sa pohybujú na pomedzí viacerých žánrov. Na festivale Dotyky a spojenia sa Bashavel predstaví s výnimočnou speváčkou arménskeho pôvodu Karin Sarkisjan, ktorá je známa aj ako klaviristka a skladateľka, účinkuje tiež so zoskupeniami Balkansambel a Preßburger Klezmer Band.  

Prešovské národné divadlo

23. 06. / 23:00 – 00:45 / Národný dom

Michal, bývalá seriálová hviezda, dnes učiteľ na základnej umeleckej škole, sa rozhodne skúšať s deťmi Čechovovho Platonova. Do príprav zapája aj kolegov a vďaka grantom projekt naberá reálne črty. Okrem tvorivej krízy, apatii a zmrazeným emóciám Michal čelí aj láskyplnému sprisahaniu troch generačne odlišných žien. Aké je žiť a realizovať sa na periférii? Môže za neúspech mesto? Inscenácia ponúka pohľad na to, aký by bol Platonov, keby sa ocitol v súčasnom svete.


Slovenské komorné divadlo Martin, Divadelná 1, 03601 Martin, Slovenská republika